Koupání jen v čisté vodě
Léta jsou i nás docela často poměrně horká, a proto se každý snaží, aby toho docílil. Možností, jak se zchladit i v horkém létě, je docela dost. mezi ty nejefektivnější patří i vlastní vodní plocha. Tu si už dnes může koupit víceméně každý, jelikož hlavně u nadzemních bazénů se nejedná o nic finančně náročného. Ovšem i u těchto vodních ploch je nezbytné zajistit, aby byly maximální možnou měrou bezpečné. Největším problém je obvykle špinavá voda, jíž se však dá naštěstí relativně snadno zbavit.
Stojatá voda je v klimatických podmínkách, jež panují v letních měsících vždycky trochu problém. Často totiž vlivem horka mění nejen svou barvu, ale rovněž i zápach. Pokud se toto stane, je nezbytné všechnu vodu vylít a nahradit jí novou. Tu pak stačí jen ošetřovat vhodnými přípravky, třeba chlorovou chemií Chlorito.
Které prostředky jsou nejlepší?
Chemie do bazénu může mít celou řadu podob. V našich zeměpisných šířkách jsou nejběžnější produkty s chlórem. Tyto dezinfekční prostředky jsou populární nejen pro své skvělé dezinfekční vlastnosti, ale dokáží zaujmout rovněž i svou cenou. Nejsou však zcela bezproblémové. Hlavně u lidí s citlivější pokožkou může při kontaktu s chlórem vznikat ekzém, případně to mohou odnést spojivky. V takových případech je lepší příliš nespekulovat a raději si pořídit konkurenční výrobek ve formě dezinfekce s kyslíkem. Tyto produkty jsou sice dražší, na druhou stranu zcela neškodné. Když se aplikují přesně podle návodu, žádné podráždění pokožky ani jiných tělesných partií rozhodně nehrozí. Druhou možností pak může být mořská sůl. I ta funguje velice dobře, avšak pouze se solonizační jednotkou. A ta není zrovna laciná.
I plachty jsou užitečné
Krom chemických přípravků je vhodné chránit vodu i jinými způsoby, třeba speciálními bazénovými plachtami. Ty by se měly nasazovat vždy na noc, nejen během zazimování. Některé modely jsou navíc tak propracované, že dokáží do jisté míry ohřívat i vodu, a sice pomocí sluneční energie.